top of page
  • Zdjęcie autoraBłażej Bebetter Szlęk

Zwiększ swoje szanse- kontroluj cukier

Zaktualizowano: 11 sie 2021

Chcecie zwiększyć swoje szansę na późniejsze zejście z szachownicy?

Czy wiecie, że ludzi żyjacych najdłużej na świecie oprócz stylu zycia i kilku innych czynników łaczy nierozerwalnie jeden parametr? Otóż stulatkowie i ludzie starsi zamieszkujący tak zwane błękitne strefy czyli: - miasto Loma Linda - wyspę Ikaria - Japonię (z Okinawą) - Kostaryke północno-wschodnią - region Barbagia na Sardynii mają jedną wspólną cechę określaną jako jeden z czynników warunkujących długowieczność.

NISKI POZIOM GLUKOZY WE KRWI

Niski oczywiście oznacza mieszczący się w zakresie 70 a 85 mg/dL. Okazuje się bowiem, że taki właśnie poziom glukozy utrzymany przez dłuższy czas aktywuje SIRTUINY czyli białka enzymatyczne , które mogą dezaktywować/wyciszać geny odpowiedzialne za starzenie się. Z kolei ich aktywność może być odpwoiedzialna za rozwój miażdżycy, choroby Alzheimera, Parkinsona i innych chorób wieku podeszłego.

Dlaczego o tym dzisiaj piszę? Otóż doskonale wiem jak mało z Was posiada w domowej apteczce glukometr i korzysta z niego raz na jakiś czas. Osobiście uważam glukometr i ciśnieniomierz za must have w każdym domu. Niestety widzę, że moi pacjenci dokonuja podstawowego badania poziomu glukozy jedynie w przypadku badań laboratoryjnych, które i tak wykonują bardzo rzadko. Nie trzeba ani nie powinno się z tak prostym pomiarem wstrzymywać do najbliższej wizyty w przychodni. Regularne badanie glukozy to swoisty przegląd podstawowego parametru zdrowia. Dzięki temu, że posiadamy glukometr w domu możemy wykonac nawet szereg badań. Oprócz glukozy na czczo możemy sprawdzić kilka wariantów poposiłkowej, przed snem itp. O wariancie samokontroli decydujecie Wy albo lekarz. Tutaj nie potrzeba żadnej specjalistycznej diagnozy ani porady. Osoby zdrowe jak wykonają sobie raz na pare miesiecy kilka pomiarów to z pewnością nie ucierpią.

Kilka podstawowych porad: 1. Kup glukometr w aptece razem z paskami. Często glukometr jest w gratisie przy zakupie pasków testowych. Sprawdzaj date waznosci pasków. 2. Przed pomiarami zawsze dbaj o higienę rąk. 3. Nakłuwaj boczne ścianki opuszków palców. 4. Jeżeli krwi jest za mało, nie wyciskaj na siłę. Mieszasz wtedy z krwią płyn tkankowy. 5. Staraj się nakłuwać palce ręki nie dominujacej, gdyż te są lepiej ukrwione i może boleć bardziej (gdy sie boisz igieł) 6. Przed nakłuciem możesz pomasować palec . 7. Odczytaj wynik i ZANOTUJ. Zwykle glukometry mają wbudowaną pamięć ale i tak zanotuj.

Gotowe.

Samokontrola to bardzo ważny element profilaktyki. Pamiętajcie, że gdy juz idziecie

z objawami do lekarza to zwykle przy zaburzeniach glikemii jest trochę późno. Warto pamietać o pozostałych sprawach szczególnie wpływających na glikemię: - aktywność - przerwy między posiłkami - nie podjadanie - redukcja stresu

Pamiętajcie, że jeżeli będziecie dbali o glikemię to macie dużą szansę, że poziom insuliny również będzie pod kontrolą. Insulina na czczo na poziomie 2 do 8 mU/l to kolejny element łączący ze sobą osoby cieszące się długowiecznością.

Można jeszcze dodać, abyście dbali o umiarkowane spożycie np. fruktozy. Niby owoce takie zdrowe i niby soczki takie super, ale jednak mają spory wpływ na poziom trójglicerydów we krwi. Sa one produkowane z kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Uważajcie na syrop fruktozowo-glukozowy. Czasami go nie widac a jednak jest Alkohol, zbyt wysokie kalorie w diecie, produkty przetworzone, narkotyki i papierosy. To wszystko wybije Wam trójglicerydy powyżej 70mg/dl a jeżeli chcecie żyć długo, trzymajcie się blisko podanego poziomu.

Jak chcecie się dodatkowo wspomagać w zakresie anty-agingu to polecam suple:

- Koenzym Q10 - Acetyl-L-karnitynę - Oleje rybie EPA i DHA - D-ryboze - Witaminę C

Dbajcie o siebie. Kontrolujcie się. Nie czekajcie na objawy. Profilaktyka ratuje zdrowie i życie.

Ps. u mnie wynik 110 na załączonym zdjęciu to glikemia ok 2h po posilku czyli tak jak powinno być- cukier wraca do normy.



16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page